Ziemia Kłodzka
Ziemia Kłodzka to region geograficzny obejmujący południowo-wschodnią część Sudetów Środkowych i zachodnią Sudetów Wschodnich. Jej centrum stanowi Kotlina Kłodzka otoczona przez pasma górskie. Ziemia Kłodzka jest jednym z piękniejszych regionów Polski. Na atrakcyjność i popularność tego obszaru złożyły się w szczególności: bliskie i dogodne powiązania szlaków turystycznych z bazą komunikacyjną, noclegowa i wyżywieniową.
Jest to region bogaty w atrakcje turystyczne, pokryty gęstą siecią dobrze oznakowanych pieszych szlaków turystycznych - wymarzony zakątek dla turystów pieszych i zmotoryzowanych, narciarzy, grotołazów, miłośników jazdy konnej i rowerów górskich, zwolenników wypoczynku na wsi, wielbicieli wspinaczki oraz spływów kajakowych i pontonowych - czyli prawie wszystkich form turystyki, narciarstwa i wielu innych form aktywnego spędzania czasu.
Historia
Bogata historia regionu: zamki, dworki, budowle obronne, pomniki przyrody. Warte zobaczenia są: Twierdza Kłodzka wraz z labiryntami, podziemny kompleks Sztolni Walimskich, Twierdza Srebrnogórska, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Jaskinie Niedźwiedzia oraz Kopalnia Uranu w Kletnie.
Muzea z bogatymi zbiorami i skanseny.: Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Zabawek, Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju, Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie.
Cel wielu pielgrzymek, oazy ciszy i modlitwy, znane sanktuaria maryjne to m.in.: Bazylika i Kalwaria w Wambierzycach, Kaplica Czaszek w Czermnej, Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej.
Aktywnie
Dziesiątki szlaków górskich o różnym stopniu trudności, liczne szlaki rowerowe, trasy widokowe, spacerowe i kuracyjne. Wędrówki po okolicznych wzgórzach, dolinach i parkach krajobrazowych dostarczają mnóstwa niezapomnianych wrażeń.
Ziemia Kłodzka daje możliwość atrakcji dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Ciekawe oferty znajdą miłośnicy jazdy konnej i gry w golfa, zabawy w paint ball, wędkowania czy spływu pontonami po Nysie Kłodzkiej.
Miejsca białego szaleństwa, liczne trasy narciarskie, wyciągi, najważniejsze to: Kompleks narciarski w Zieleńcu, który oferuje 29 wyciągów wraz z koleją linową oraz Czarna Góra – oferuje 12 wyciągów i kolej linową. Kilometry tras biegowych po polskiej i po czeskiej stronie.
Kultura
Imprezy kulturalne, muzyczne, filmowe i poetyckie, są to m.in.: Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 , Źródła Sztuki w Polanicy Zdroju, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, w Dusznikach Zdroju jest to Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Nowej Rudzie.
W Polanicy
Goście Polanicy cenią sobie kulturalne, sportowe i rozrywkowe życie miasta. Ulubionym miejscem spotkań turystów, kuracjuszy i mieszkańców Polanicy jest deptak w najstarszej części miasta. Park Zdrojowy w Polanicy to jeden z największych i najpiękniejszych parków w Polsce, jest od 1991 r. wpisany do rejestru zabytków. Dla aktywnych, Wokół Polanicy dla miłośników dwóch kółek wyznaczono i oznakowano 10 tras o różnym stopniu trudności.
W okolicach
Szczególnie polecamy: Twierdza Kłodzka, Podziemna Trasa Turystyczna, Szczeliniec Wielki, Park Narodowy Gór Stołowych, Międzygórze z wodospadem Wilczki i sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Duszniki Zdrój z Dworkiem Chopina i Muzeum Papiernictwa, Kudowa Zdrój i Czermna – kaplica czaszek / skansen / Muzeum Zabawek, Wambierzyce, Pole golfowe w Szczytnej, Ośrodek narciarski w Zieleńcu.
Po stronie czeskiej
Jeżeli poznaliśmy już wszystkie cuda, zabytki, góry, restauracje i uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej możemy rozszerzyć zakres penetrowania Sudetów na stronę czeską.
Tuż za granicą znajduje się kilka ciekawych miejsc, wartych choćby krótkich odwiedzin. Poza tym czeskie piwo i knedliki też wabią swymi urokami...